در حال بارگذاری...
ShahAzmoon
آزمون آنلاین
سامانه آزمون آنلاین شاه آزمون
خانه اخبار و مقاله ها آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر آی سی دی ال درجه 2 سری 5

آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر آی سی دی ال درجه 2 سری 5

در مقاله آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر ، از سری مقاله های آموزش آی سی دی ال شاه آزمون، با مفاهیم ايجاد، اصلاح و پاك كردن ميانبرها، پنجره هاي برنامه هاي نرم افزاري، پنجره های  Desktop، تغيير اندازه، حركت دادن، بستن پنجرهها، حركت بين پنجره هاي باز آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

آموزش آی سی دی ال سری 5

٢١ - آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر : ايجاد، اصلاح و پاك كردن ميانبرها

ميانبرها روشهاي سريع باز كردن برنامهها و اسنادي هست كه شما از آنها زياد استفاده مي كنيد. شما ميتوانيد از آنها، بجاي استفاده از دكمه و منوي Start براي پيدا كردن موارد استفاده كنيد. ميانبرها به آساني ايجاد شده و معمولاً روي Desktop ذخيره ميشوند. براي اينكار، Computer My را باز كنيد، سپس با استفاده از دكمه سمت راست روي برنامهاي كه ميخواهيد براي آن ميانبر ايجاد كنيد كليك كنيد. در اين تمرين، ميخواهيم يك ميانبر براي ماشين حساب ايجاد كنيم، بنابراين بايد به درون درايو C برويم و سپس در پوشه Windows آيكون ”Calc ”را پيدا كنيم. با راست كليك كردن يك منو باز ميشود. سپس Cut Short Crate را انتخاب ميكنيم. حال آيكون را بكشيد و روي Desktop بياندازيد. حال شما ميتوانيد پوشه Windows را با استفاده از دكمه × در گوشه بالا سمت راست ببنيديد. اگر ميخواهيد نام ميانبر را تغيير دهيد، روي آن راست كليك كنيد و گزينه Rename را از منوي باز شده انتخاب كنيد، سپس اسم جديد را داخل كادر تايپ كرده و براي قبول كردن تغييرات Enter را بزنيد با توجه به اينكه اين فعاليت پيچيده است، ما با شما قدم به قدم حركت خواهيم كرد . اكنون نوبت شماست. Computer My را باز كنيد. سپس روي درايو C دوبار كليك كنيد. حالا به طرف جلو حركت كنيد تا اينكه آيكون Calc  در مركز پنجره واقع شود. با استفاده از دكمه سمت راست ماوس روي Calc در پنجره Explorer كليك كنيد و از منوي باز شده Shortcut Create را انتخاب كنيد. حال با استفاده از دكمه سمت چپ Mouse ،ميانبر را تا روي Desktop درگ كرده و آن را داخل كادر زرد رنگ قرار دهيد. سپس پوشه Windows را ببنديد. نهايتاًبا استفاده از حروف كوچك آن را Calculator بناميد و كليد Enter را بزنيد. آفرين! شما هم اكنون اولين ميانبر Desktop خود را ايجاد كردهايد. در بعضي مواقع شما ممكن است بخواهيد كه ميانبر را حذف كنيد. اين كار بسيار ساده است. براي اينكار روي آيكون مربوطه راست كليك كنيد و سپس Delete را از منوي باز شده انتخاب كنيد. وقتي كادر Delete File Confirm نمايان شد، Yes را كليك كنيد. اكنون شما اين را امتحان كنيد. روي آيكون Calculator كليك راست كنيد. سپس گزينه Delete را از منو انتخاب كنيد. در روش ديگر شما ميتوانيد آيكون ميانبر را درگ كرده و آن را درون آيكون سطل بازيافت بياندازيد. حال شما امتحان كنيد. آيكون Calculator را تا روي سطل بازيافت درگ كنيد و دكمه ماوس را رها سازيد.

 ٢٢ – آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر : پنجره هاي برنامه هاي نرم افزاري

وقتي شما با برنامههاي Windows مانند Word Microsoft و يا Excel كار ميكنيد، شما كار خود را درون يك پنجره انجام ميدهيد. چند امكان معمول و مشترك براي اين محيطهاي كاري وجود دارد. بنابراين در پنجرهاي كه هنگام كاركردن با Word باز ميشود، اينها را توضيح مي دهيم. اين صفحه استانداري است كه وقتي برنامه را باز ميكنيد، پيش چشم شما ظاهر ميشود. در بالاي صفحه نوار عنوان قرار دارد كه در آن نام بسته نرم افزاري و سندي كه با آن كار مي كنيد مشخص شده است. در زير آن نوار منو قرار دارد كه از اين طريق شما ميتوانيد به فعاليتهاي متفاوتي مانند بازكردن اسناد، تغيير فونتها، تغيير نماي صفحه و غيره دسترسي پيدا كنيد. در زير آن نوار ابزار واقع شده است. اين نوار به شما امكان دسترسي آسان به ابزار متداول مورد استفاده را مي دهد و ميتوان آن را براي نشان دادن طيف گستردهاي از ابزار و كنترلها مرتب نمود. در بخش انتها و سمت راست صفحه نوارهاي لغزنده با پيكانهاي جهتي آنها ديده ميشود. از اين نوارها براي حركت دادن صفحه به سمت بالا و پايين و چپ و راست استفاده مي شود. نوار وضعيت در انتهاي صفحه به شما نشان ميدهد كه در كجاي صفحه هستيد. در اين بخش شماره صفحهاي كه شما در حال كار با آن هستيد و موقعيت اين صفحه كل سند را نشان ميدهد. اگر سند شما به بخشهايي تقسيم شده است. اين نوار به شما نشان ميدهد كه در كدام بخش در حال كار هستيد. اطلاعات مقابل كلمة AT نشان دهنده موقعيت اشارهگر در صفحه است يعني چقدر پائين تر از سر سند و چقدر دورتر از كناره ها، كه تايپ كردن شما، نشانگر به جلو حركت ميكند. بخش اصلي صفحه، صفحه كاري شماست. اين جايي است كه شما ميتوانيد تكنيكهاي متداول واژه پردازي نظير وارد كردن متن، ايجاد جدول و تصاوير گرافيكي را پياده كنيد.

23- آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر : پنجره های  Desktop

پنجرههاي Desktop هم همان نوارهاي عنوان، منو وابزارها را دارند و بسته به اندازه پنجره محتويات آن ممكن است نوارهاي لغزندهاي در انتهاي پائيني يا سمت راست داشته باشند. نوار ابزار به شما امكان دسترسي آسان و سريع به ابزارهايي كه بطور متداول استفاده ميشوند را ميدهد. دكمه Back ،پوشهاي را كه قبلاً روي صفحه بوده است باز ميكند. دكمه Forward زير پوشهاي را كه شما قبلاً ديدهايد باز ميكند. دكمه Up پوشه اصلي يعني پوشهاي كه حاوي اين زير پوشه است را باز ميكند. دكمههاي Cut, Copy, Paste براي كپي كردن و يا حذف كردن بكار ميرود دكمه Delete فايلها يا پوشهها را پاك ميكند. دكمه Undo آخرين عمل انجام شده را برعكس ميكند. (به عقب بر ميگرداند ) شما ميتوانيد با استفاده از گزينه View و سپس منوي Toolbars ،هريك از نوار ابزارها را پنهان و يا نمايان كنيد. آنها با تيك كردن فعال و با پاك كردن تيك پنهان ميشوند. شما ميتوانيد با انتخاب گزينههايي از منوي View ،محتويات را آنگونه كه ميخواهيد نمايش دهيد. براي مشاهده محتويات به اين شكل، از غير فعال بودن گزينه Folders از منوي Bar Explorer اطمينان حاصل كنيد. مثلاً Desktop, Documents My آن را تيك بزنيد و نما طوري تغيير ميكند كه ساختار پوشه را به شما نشان دهد و غيره . اكنون اين مراحل را خودتان امتحان كنيد. View را طوري تغيير دهيد كه ساختار پوشه را نشان دهد.

 ٢٤ - آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر : تغيير اندازه، حركت دادن، بستن پنجرهها

براي به حداقل ساندن اندازه يك پنجره شما بايد روي اولين دكمه از سه دكمه اي كه در سمت بالا و راست پنجره وجود دارند كليك كنيد. پنجره هاي كوچك شده بر روي نوار وظيفه در انتهاي صفحه قرار مي گيرند. براي باز كردن مجدد آن، فقط كافي است روي آن كليك كنيد. حال شما امتحان كنيد. پنجرهاي كه در حال حاضر باز است، را كوچك كنيد (Minimize،( سپس دوباره آن را باز كنيد. براي بزرگ كردن يك پنجره (Maximize (بطوريكه تمامي سطح صفحه را بپوشاند، روي دومين دكمه در بالا و سمت راست پنجره كليك كنيد. با كليك مجدد روي آن، پنجره به اندازه قبلي باز ميگردد. توجه داشته باشيد كه شكل دكمه تغيير كرده است. اكنون خودتان امتحان كنيد. پنجره را بزرگ كرده و دوباره به حالت قبلي برگردانيد. براي بستن يك پنجره روي دكمه × در گوشه بالا، سمت راست پنجره كليك كنيد. در روش ديگر، روي دكمه كنترل در گوشه بالا سمت چپ كليك كرده و Close را انتخاب كنيد. اگر شما در حال كار بر روي يك فايل، مثلاً يك سند واژه پردازي هستيد و آن را پس از اعمال آخرين تغييرات ذخيره نكردهايد، پيش از بسته شدن برنامه از شما خواسته ميشود كه آن را ذخيره كنيد. حال شما امتحان كنيد. پنجره باز موجود را با استفاده از يكي از اين دو روش ببنديد. شما تا كنون ديدهايد كه چگونه ميتوان پنجرههاي برنامهها را كوچك و يا بزرگ كرد يا آن را بست. همين روشها را براي بستن پنجرههاي روي Desktop مثل Documents My هم بكار خواهيد برد. بخصوص وقتي كه ميخواهيد محتويات يك پنجره را ببينيد ولي نميخواهيد كه پنجره كل صفحه را بپوشاند شما ميتوانيد اندازه پنجره را متناسب با نياز خود تغيير دهيد. براي اينكار پنجره بايد باز باشد ولي بزرگ نباشد. اشارهگر را روي هر يك از گوشههاي پنجره قرار دهيد. در اينصورت شكل اشارهگر تغيير كرده و بصورت يك پيكان دو جهته در ميآيد. حال دكمه سمت چپ ماوس را پايين نگه داشته و گوشه پنجره را به هر جايي كه مي خواهيد، در جهت بزرگ شدن و يا كوچك شدن آن، درك كنيد: با آزاد كردن دكمه تغيير اندازه متوقف خواهد شد. شما ميتوانيد اين عمل را با استفاده از گوشههاي بالايي و يا پاييني تكرار كنيد. شما همچنين ميتوانيد با حفظ تناسبات موجود، اندازه پنجره را تغيير دهيد. اين را تغيير اندازة پنجره گويند. براي اين كار، نشانگر را در گوشة راست ـ پائين پنجره قرار دهيد، پيكان دو سر، بصورت مورب ديده خواهد شد . دكمه سمت چپ ماوس را كليك كنيد، گوشه پنجره را تا نقطه مورد نظر درك كنيد . شما همچنين ميتوانيد پنجرههاي باز را روي Desktop حركت دهيد بطوريكه شايد بتوانيد آيكونهاي سمت چپ را ببينيد، براي اين منظور اشارهگر را روي بخش آبي رنگ نوار عنوان قرار دهيد. كليك كرده و دكمه Mouse را پايين نگه داريد. اكنون فقط كافيست كه پنجره را به محل مورد نظر درگ كنيد. حالا امتحان كنيد. پنجره باز را به گوشه بالا سمت راست صفحه حركت دهيد.

 ٢٥ - آموزش آی سی دی ال ویندوز و فایل منیجر : حركت بين پنجرههاي باز

 Tasking Multi يا چند وظيفهاي به شما اين امكان را ميدهد كه همزمان بتوانيد روي بيش از يك فعاليت كار كنيد. وقتي دو يا چند برنامه بطور همزمان اجرا ميشوند، برنامهاي كه شما در حال استفاده از آن هستيد در پيش زمينه، و برنامه هاي ديگر در پس زمينه قرار ميگيرند. بعنوان مثال شما ميخواهيد اعدادي را از يك جدول در صفحه گسترده Excel در سند Word كپي كنيد. شما ميتوانيد هر دو برنامه را بصورت همزمان روي صفحه داشته باشيد ولي از يكي از آنها مي توانيد استفاده كنيد. در حال حاضر شما ميتوانيد ببينيد كه سند Word فعال است زيرا نوار آبي رنگ بالاي پنجره قابل رؤيت است. براي فعال كردن صفحه گسترده Excel ،روي هر قسمتي از پنجره آن كليك كنيد. سپس اطلاعات انتخاب شده را كپي كنيد، حال روي پنجره سند Word كليك كنيد تا دوباره فعال شود. اكنون تنها كار باقيمانده درج اطلاعات كپي شده است. اكنون شما امتحان كنيد. صفحه گسترده Excel را فعال كنيد. سپس از كليدهاي  Ctrl,C  و براي كپي و Ctrl,V براي درج كردن اطلاعات انتخاب شده درون سند Word استفاده كنيد.

86 مرحله آزمون آنلاین ICDL


15 دقیقه

21 بار

نویسنده: تیم شاه آزمون

تاریخ انتشار: 1399/9/30 16:25

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نظر شما (پاسخ شما به {{SelectedParentCommentName}})
لطفا نام را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل معتبر وارد کنید.
لطفا متن را وارد کنید.
لطفا عدد بالا را در کادر وارد کنید.
تبلیغات توضیحی
تبلیغات تصویری
به اشتراک گذاشتن این صفحه در شبکه های اجتماعی
دسته های وبسایت
20

آزمون MSRT

34

آزمون EPT

0

آزمون تافل

7

آزمون آیلتس

0

آزمون GRE

69

آزمون کنکور سراسری

15

آزمون تولیمو

9

مقالات MSRT

10

اخبار MSRT

20

اخبار EPT

13

مقالات EPT

7

مقالات آیلتس

0

اخبار آیلتس

3

منابع آزمون ها

3

منابع آزمون های زبان

3

منابع آزمون EPT

3

منابع آزمون MSRT

3

منابع آزمون آیلتس

3

منابع آزمون تافل

3

منابع آزمون تولیمو

3

منابع آزمون کنکور سراسری

3

منابع آزمون GRE

0

مقالات تافل

0

اخبار تافل

0

مقالات GRE

0

اخبار GRE

57

مقالات کنکور سراسری

15

اخبار کنکور سراسری

10

مقالات تولیمو

6

اخبار تولیمو

14

آزمون MHLE

2

مقالات MHLE

12

اخبار MHLE

3

منابع MHLE

5

راهنمای استفاده از شاه آزمون

5

آزمون آنلاین MSRT

9

آزمون آنلاین EPT

0

آزمون آیین نامه مقدماتی

0

آزمون آنلاین آیین نامه مقدماتی

0

آزمون آیین نامه اصلی

0

آزمون آنلاین آیین نامه اصلی

4

آزمون آنلاین MHLE

14

آزمون آنلاین کنکور سراسری

0

آزمون آنلاین زبان کنکور سراسری

21

آزمون ICDL

21

مقالات ICDL

11

آزمون آنلاین ICDL

5

آزمون وکالت

4

مقالات وکالت

1

اخبار وکالت

1

آزمون آنلاین وکالت

18

آموزش ICDL

28

آموزش زبان انگلیسی

22

آزمون زبان انگلیسی

4

آموزش کتاب 504 واژه زبان انگلیسی

3

آزمون کتاب 504 واژه زبان انگلیسی

4

آموزش کتاب 1100 واژه زبان انگلیسی

5

آزمون کتاب 1100 واژه زبان انگلیسی

3

آموزش کتاب کلمات ضروری تافل

3

آزمون کتاب کلمات ضروری تافل

21

آموزش لغات زبان انگلیسی

21

آزمون لغات زبان انگلیسی

6

آموزش زبان انگلیسی مدرسه

6

آموزش 900 کلمه ضروری زبان انگلیسی

2

آزمون UTEPT

2

اخبار آزمون UTEPT

1

مقالات آزمون UTEPT

1

منابع آزمون UTEPT

2

آزمون آنلاین UTEPT

4

کنکور نظام قدیم

1

آزمون علوم پزشکی

3

آزمون درسی

3

آزمون درسی اول دبستان

3

آزمون درسی دوم دبستان

3

آزمون درسی سوم دبستان

3

آزمون درسی چهارم دبستان

2

آزمون درسی پنجم دبستان

2

آزمون درسی ششم دبستان

2

آزمون درسی پایه هفتم

2

آزمون درسی پایه هشتم

2

آزمون درسی پایه نهم

2

آزمون درسی پایه دهم

2

آزمون درسی پایه یازدهم

2

آزمون درسی پایه دوازدهم

3

اپ اندروید کنکور سراسری

1

کنکور سراسری تجربی

1

کنکور سراسری ریاضی

1

کنکور سراسری انسانی

0

کنکور سراسری زبان

0

کنکور سراسری هنر

برچسب ها
آزمون آنلاین کنکور آزمون آنلاین ept آزمون آنلاین MHLE آزمون آنلاین MSRT کنکور آزمون آنلاین شاه آزمون آزمون کنکور آزمون آنلاین تولیمو آزمون کنکور سراسری کنکور سراسری آزمون آنلاین تافل آزمون آنلاین toefl آزمون آنلاین tolimo آزمون آنلاین آیلتس آزمون آنلاین GRE آزمون آنلاین ای پی تی آزمون آنلاین ام اس آر تی آزمون آنلاین MCHE آزمون آنلاین Ielts آموزش آنلاین آزمون آنلاین کنکور سراسری موفقیت در کنکور آزمون آنلاین کنکور زبان سال 90 موفقیت در کنکور سراسری قبولی در کنکور قبولی در کنکور سراسری آزمون آنلاین ICDL آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال 90 آزمون آنلاین کنکور زبان سال 93 آزمون آنلاین کنکور زبان سال 94 آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 1 (سال 90) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 2 (سال 91) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 3 (سال 92) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 4 (سال 93) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 5 (سال 94) آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال 92 آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال 94 آزمون آنلاین کنکور زبان سال آزمون آنلاین کنکور زبان سال 92 93 91 آزمون آنلاین زبان آزمون آنلاین زبان کنکور آزمون ept آزمون زبان ept آزمون آنلاین آیین نامه مقدماتی آزمون آنلاین آیین نامه اصلی آزمون آنلاین وکالت
آخرین نظرات

ششم دبستان در: امتحان درس مطالعات اجتماعی ششم دبستان آنلاین درس 5 - پیشرفت علوم و فنون در دوره اسلامی خوبه ولی کاشکی کمی سوالاتش بیشتر بود!

رضوان در: امتحان درس پیام های آسمان پایه هشتم آنلاین - درس 9 تدبیر زندگانی عالی

رامیار سلامت در: آزمون آنلاین درسی علوم تجربی پایه هشتم - درس 9 الکتریسیته خیلی عالی

Daniel farahmand در: آزمون آنلاین درسی علوم تجربی پایه هفتم - درس 7 سفر آب درون زمین Verry good

آرشیدا زندیان در: آزمون آنلاین کتاب علوم تجربی چهارم دبستان - درس 1 تا 7 آمادگی برای آزمون نوبت اول عالی

:) در: امتحان پیام های آسمان هفتم آنلاین - درس 5 پیامبر رحمت خیلی خیلی خیلی ممنونم برای سایت خوبتون ;)

نگین در: تست مطالعات اجتماعی نهم آنلاین - درس 8 جهان نابرابر افتضاح😐پس کو سوالا؟

mh در: آزمون آنلاین درس به درس عربی پایه هفتم - قيمَةُ الْعِلْمِ عالییی

ramiya در: تست درس علوم تجربی پنجم دبستان آنلاین - درس 4 برگی از تاریخ زمین عالی

gril blink در: سوالات انگلیسی پایه هشتم آنلاین - درس 1 My Nationality خوبه بدک نیس ولی خیلی اسونن

نسیبه پیروز در: آموزش شیوه پرداخت هزینه ی آزمون های آنلاین شاه آزمون سلام من شاه ازمون msrt خریدم لینکی نیومد شماره ای که دادیم واتساپ نداره خاموشم هست

نسیبه پیروز در: آموزش شیوه پرداخت هزینه ی آزمون های آنلاین شاه آزمون سلام من شاه ازمون msrt خریدم ام لینکی برای دانلود برام فرستاد نشده فقط رسید خرید ایمیل شده متاسفانه شماره ای که دادی هم واتساپ نداره

سها غلامی در: امتحان آنلاین چهارگزینه ای درس زیست شناسی 2 پایه یازدهم - فصل 2 حواس (گفتار 2 - حواس ویژه) عالی بود

نرگس خلجی در: آزمون درس زیست شناسی پایه دهم آنلاین - فصل 1 گفتار دوم زیست شناسی نوین عالی

محمد ماهان قاسمی در: آزمون آنلاین درسی علوم تجربی پایه هشتم - درس 11 کانی‌ها خوب

پرفروش ترین آزمون ها

آزمون تستی مجازی تاریخ 1 پایه دهم - درس 5 هند و چین سری 2 - درسی

تست دین و زندگی 3 پایه دوازدهم آنلاین - درس 1 هستی بخش - درسی

سوالات درس دین و زندگی 1 پایه دهم - فصل 1 هدف آفرینش - درسی

آزمون آنلاین کتاب زبان انگلیسی پایه نهم - درس 1 Personality - درسی

آزمون تستی آنلاین فلسفه پایه یازدهم انسانی - درس 1 چیستی فلسفه - درسی

آزمون آنلاین جامعه شناسی 1 دهم انسانی - درس 1 کنش‌های ما - درسی

نمونه سوال آنلاین درس دین و زندگی 2 پایه یازدهم - درس 1 هدایت الهی - درسی

آزمون آنلاین جامعه شناسی 1 پایه دهم انسانی - درس 3 جهان اجتماعی - درسی

سوالات درس جغرافیای ایران پایه دهم آنلاین - فصل 1 جغرافیا، علمی برای زندگی بهتر - درسی

امتحان آنلاین مجانی درسی مطالعات اجتماعی پایه نهم - درس 1 گوی آبی زیبا - درسی

نمونه سوال آنلاین درس پیام های آسمان پایه نهم - درس 1 تو را چگونه بشناسم - درسی

تست آنلاین درس جامعه شناسی 2 پایه یازدهم - درس 4 نمونه‌های فرهنگ جهانی (2) - درسی

آزمون آنلاین روانشناسی پایه یازدهم انسانی - درس 1 روان شناسی (تعریف و روش مورد مطالعه) سری 1 - درسی

آزمون آنلاین کتاب پیام های آسمان هفتم - درس 1 بینای مهربان - درسی

سوالات امتحانی آنلاین درس آموزش قرآن پایه نهم - درس 1 سوره شوری و زخرف - درسی