در حال بارگذاری...
ShahAzmoon

آزمون آنلاین

سامانه آزمون آنلاین شاه آزمون

خانه > اخبار و مقاله ها > بررسی روش مطالعه موضوعی دروس برای کنکور سراسری

بررسی روش مطالعه موضوعی دروس برای کنکور سراسری

در این مقاله شاه آزمون قصد داریم تا شما را با روش مطالعه موضوعی دروس برای کنکور سراسری آشنا کنیم.

در زمان امتحانات مدرسه برای همه شما پیش آمده است وقتی از درس اول زیست از شما شروع به پرسیدن سوال می شود اگر به نسبت خوب مطالعه کرده باشید می توانید سوالات بعدی را خودتان بر اساس مرور زیاد حدس بزنید. داوطلبان برای آمادگی در کنکور سراسری معمولا همگام با تدریس استاد و برنامه آزمون های آزمایشی و البته برنامه ای که از مشاور خود می گیرد شروع به مطالعه دروس می کنند و به نوعی در ذهن آن ها طبقه بندی خاصی بر اساس ترتیب تدریس استاد و ترتیب چیدمان دروس کتاب درسی شکل می گیرد و به طبع وقتی بر سر هر آزمونی از جمله آزمون سراسری نیز حاضر شود انتظار مواجه با چنین طبقه بندی ای را دارد. آن جاست که با مواجه با تست هایی که از موضوعات به هم مرتبط مطرح می شود داوطلب رشته کار را از دست می دهد و به یکباره بازی را رها می کند. اما چاره ای که برای این امر وجود دارد این است که داوطلبان در کنار تدریس استاد که به صورت درس به درس می باشد. سرفصل های هر درس را به صورت موضوعی نیز مطالعه بکنند. مطالعه موضوعی در واقع داوطلب را برای رو به رو شدن با سوالات آزمون سراسری آماده می کند. چرا که در کنکور سراسری شاهد این موضوع هستیم که سوالات از موضوعات یکسان مطرح می شود و طراحان محترم برای طرح تست دلیلی به رعایت کردن ترتیب چیدمان دروس کتاب های درسی نمی بینند.

 

بررسی روش مطالعه موضوعی دروس برای کنکور سراسری

مطالعه موضوعی دروس برای کنکور سراسری

اما دروسی که می توان سر فصل های آن را به صورت موضوعی مطالعه کرد.

مطالعه موضوعی ادبیات و زبان فارسی: 

در کنکور سراسری هر ساله ۲۵ تست را به خودش اختصاص می دهد که شامل ۳ تست لغات  ۲ تست تاریخ ادبیات ۳ تست از آرایه های ادبی ۵ تست از مبحث زبان فارسی و ۹ تست اخر این درس نیز جزو مبحث قرابت معنایی می باشد.

توصیه ما این است که سرفصل های این درس را به صورت موضوعی مطالعه کنید. به عنوان مثال شما نمی توانید انتظار داشته باشید که سه سوال آرایه ادبی هرکدامشان از یک درس خاص ازکتاب های ادبیات مطرح شود این امر طبیعی است که برای موفقیت باید این درس را به صورت موضوعی مطالعه کنید. برای مطالعه موضوعی این درس در بازار کتاب های بسیار خوبی وجود دارد که می توایند تهیه کنید.

توصیه: برای مبحثی مثل قرابت معنایی که منبع مشخصی برای طرح سوال آن وجود ندارد و از بیت های خارج کتاب درسی نیز امکان طرح سوال وجود دارد چه بهتر که داوطلبان شبی ۱۵ دقیقه قبل از خواب به خواندن مجموعه اشعار حافظ و سعدی بپردازند.

مطالعه موضوعی عربی:

در مقاله ای که به نحوه مطالعه درس عربی نیز در سایت منتشر کردیم اشاره کردیم که این درس جزو دروسی است که می بایست با توجه به اینکه در سال سوم تدریس آن تمام می شود و در سال پیش دانشگاهی نیز عربی ندارید از ابتدا مطالعه این درس به صورت موضوعی باشد. این درس در کنکور سراسری ۲۵ تست دارد که شامل ۸ سوال از مبحث ترجمه ۸ سوال از قواعد عربی و ۹ سوال نیز درک مطلبی خواهد بود که ۴ سوال آن از مفهوم متن عربی می باشد و ۵ سوال دیگر نیز به اعراب گذاری و تجزیه و تحلیل اختصاص دارد. برای تست زنی نیز تست زنی موضوعی را توصیه می کنیم.

توصیه: بهتر است که شبی ۱۰ تست برای ترجمه و قواعد کار کنید و با زدن ۳ درک مطلب در هفته از کنکور های سال های گذشته به آمادگی کامل در این درس خواهید رسید. به این شکل مطالعه کردن عربی نه وقت آن چنانی از شما می گیرد و از طرفی به این دلیل که هر شب با این درس خود را درگیر می کنید مطمئن باشید بعد از چند هفته به نقطه قوت شما تبدیل خواهد شد.

مطالعه موضوعی زبان انگلیسی:

زبان انگلیسی نیز هر ساله در کنکور سراسری ۲۵ تست را شامل می شود که شامل ۳ سوال از قواعد ۷ سوال از لغات ۵ سوال از مبحث کلوز تست و ۱۰ سوال نیز از درک مطلب مطرح می شود. برای این درس نیز موضوعی خواندن را توصیه می کنیم چرا که شما هیچ تست کنکوری را مشاهده نمی کنید که به عنوان مثال گزینه های آن همگی برای یک درس باشد.

توصیه: هر شب ۱۰ تست لغت برای زبان انگلیسی کار کنید و در هفته ۳ تا ۴ درک مطلب و کلوز تست از کنکور های گذشته را بررسی کنید.

مطالعه موضوعی زیست شناسی

 زیست از جمله درس هایی است که ترکیبی و موضوعی خواندن آن از واجبات است! در سال های اخیر شاهد تست های بسیار باکلاس و قوی در کنکور بوده ایم. تست هایی که با یک مطالعه طوطی وار و فقط حفظ کردن متن کتاب درسی نمی توان از پس آن ها برآمد. توصیه اکید ما در هنگام مطالعه زیست این است که هر سه کتاب زیست شناسی سال های دوم و سوم و پیش دانشگاهی جلوی داوطلب باشد تا بتواند به راحتی مطالب مرتبط را با هم مطالعه کند و به درک عمیق از مطالب برسد.

تست های زیست شناسی چندین نوع هستند. تست هایی که از مبحث زیست جانوری مطرح می شود. تست هایی که مربوط به ژنتیک هستند و بخش گیاهی زیست شناسی که اخیرا توجه زیادی از سوی طراحان کنکور سراسری به آن شده است. و فصل هایی مثل فصول ۹ تا ۱۱ پیش دانشگاهی که به میکروب ها قارچ ها و باکتری ها پرداخته است.

به عنوان مثال داوطلبی که قصد دارد به مبحث ژنتیک مسلط شود باید فصول ۵ تا ۸ زیست شناسی و هم چنین فصل ۵ زیست پیش دانشگاهی که ژنتیک جمعیت نام دارد را با هم مطالعه کند تا بتواند از پس تست ها بربیاید.

توصیهبه داوطلبان رشته تجربی برای چندمین بار توصیه می کنیم برای درسی مثل زیست شناسی که دارای بیشترین ضریب در دروس این گروه از داوطلبان است زمان خاصی برای مطالعه اختصاصی بدهند. و جدا از برنامه آزمون ها و یا مدرسه زمانی از تایم مطالعاتی خود را به مرور شبانه زیست شناسی بپردازند.

در پایان قابل ذکر است درسی مثل دین و زندگی از دروس عمومی و دروسی مثل ریاضی و فیزیک و شیمی جزو دروسی نیستند که بتوان موضوعی آن ها را مطالعه کرد. البته ناگفته ندارد که سرفصل هایی از این دروس پیش نیاز فصل های جلوترشان هستند اما به مانند دروسی که بالا خدمتتان عرض کردیم موضوع خاصی را شامل نمی شوند.

 

منبع: irmohasel

آمادگی برای آزمون کنکور سراسری با آزمون های آنلاین کنکور شاه آزمون

15 مرحله آزمون آنلاین کنکور

6 مرحله آزمون آنلاین زبان کنکور

 

 


5 دقیقه

34 بار

نویسنده: تیم شاه آزمون

تاریخ انتشار: 3/24/2019 3:08:36 PM

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نظر شما (پاسخ شما به {{SelectedParentCommentName}})
لطفا نام را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل معتبر وارد کنید.
لطفا متن را وارد کنید.
به اشتراک گذاشتن این صفحه در شبکه های اجتماعی
دسته های وبسایت
13

آزمون MSRT

24

آزمون EPT

0

آزمون تافل

7

آزمون آیلتس

0

آزمون GRE

54

آزمون کنکور

11

آزمون تولیمو

9

مقالات MSRT

3

اخبار MSRT

11

اخبار EPT

12

مقالات EPT

7

مقالات آیلتس

0

اخبار آیلتس

3

منابع آزمون ها

3

منابع آزمون های زبان

3

منابع آزمون EPT

3

منابع آزمون MSRT

3

منابع آزمون آیلتس

3

منابع آزمون تافل

3

منابع آزمون تولیمو

3

منابع آزمون کنکور

3

منابع آزمون GRE

0

مقالات تافل

0

اخبار تافل

0

مقالات GRE

0

اخبار GRE

48

مقالات کنکور

3

اخبار کنکور

9

مقالات تولیمو

2

اخبار تولیمو

5

آزمون MHLE

1

مقالات MHLE

4

اخبار MHLE

3

منابع MHLE

2

راهنمای استفاده از شاه آزمون

2

آزمون آنلاین MSRT

2

آزمون آنلاین EPT

0

آزمون آیین نامه مقدماتی

0

آزمون آنلاین آیین نامه مقدماتی

0

آزمون آیین نامه اصلی

0

آزمون آنلاین آیین نامه اصلی

2

آزمون آنلاین MHLE

0

آزمون آنلاین کنکور

0

آزمون آنلاین زبان کنکور

10

آزمون ICDL

10

مقالات ICDL

0

آزمون آنلاین ICDL

5

آزمون وکالت

4

مقالات وکالت

1

اخبار وکالت

1

آزمون آنلاین وکالت

7

آموزش ICDL

28

آموزش زبان انگلیسی

21

آزمون زبان انگلیسی

4

آموزش کتاب 504 واژه زبان انگلیسی

3

آزمون کتاب 504 واژه زبان انگلیسی

4

آموزش کتاب 1100 واژه زبان انگلیسی

5

آزمون کتاب 1100 واژه زبان انگلیسی

3

آموزش کتاب کلمات ضروری تافل

3

آزمون کتاب کلمات ضروری تافل

21

آموزش لغات زبان انگلیسی

21

آزمون لغات زبان انگلیسی

6

آموزش زبان انگلیسی مدرسه

6

آموزش 900 کلمه ضروری زبان انگلیسی

برچسب ها
آزمون آنلاین کنکور آزمون آنلاین ept آزمون آنلاین MSRT آزمون آنلاین MHLE شاه آزمون آزمون آنلاین تولیمو کنکور آزمون آنلاین تافل آزمون آنلاین toefl کنکور سراسری آزمون کنکور آزمون آنلاین GRE آزمون آنلاین آیلتس آزمون کنکور سراسری آزمون آنلاین ای پی تی آزمون آنلاین ام اس آر تی آزمون آنلاین MCHE آزمون آنلاین tolimo آزمون آنلاین Ielts آزمون آنلاین آموزش آنلاین آزمون آنلاین کنکور زبان سال 90 آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال 90 آزمون آنلاین کنکور زبان سال 93 آزمون آنلاین کنکور زبان سال 94 موفقیت در کنکور آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 1 (سال 90) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 2 (سال 91) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 3 (سال 92) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 4 (سال 93) آزمون آنلاین کنکور تجربی شماره 5 (سال 94) آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال 92 آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال آزمون آنلاین کنکور ریاضی سال 94 آزمون آنلاین کنکور زبان سال آزمون آنلاین کنکور زبان سال 92 آزمون آنلاین کنکور سراسری موفقیت در کنکور سراسری قبولی در کنکور قبولی در کنکور سراسری 93 91 آزمون آنلاین ICDL آزمون آنلاین آیین نامه مقدماتی آزمون آنلاین آیین نامه اصلی آزمون آنلاین زبان کنکور آزمون آنلاین وکالت آزمون ept آزمون زبان ept آزمون آنلاین استخدامی